Długi Polaków w średnim wieku wzrosły trzykrotnie w ciągu czterech lat, nie lepiej jest wśród młodych…

26 July • Artykuł

Życie na kredyt stało się synonimem naszych czasów. Wszystko ma być z górnej półki. Samochód, który kiedyś miał jedną główną funkcję, czyli bezawaryjną jazdę, dziś ma również funkcję pokazową, zresztą jak wszystko inne. Mieszkanie, ubrania, dodatki i styl życia, niestety coraz częściej nie dla siebie, a na pokaz, rodzą koszty, których nie jest w stanie unieść statystyczny Polak. Statystyki nie pozostawiają złudzeń, zadłużamy się coraz bardziej, choć rządzący zabrali nam kilka niedziel w miesiącu na zakupy. I jak pokazują pierwsze dane, ruch w firmach pożyczkowych w wolne niedziele jest mniejszy, zatem być może wyjdzie to Polakom na dobre.

Przyczyn nadmiernego zadłużenia tysięcy Polaków jest wiele, bo każda historia jest inna, ale często jet to próba wynagrodzenia ciężkiego życia, braku edukacji finansowej, lekkiego podejścia do pieniędzy. Dopiero bolesny upadek z dużej wysokości, sprowadza na ziemię.

Szybka pożyczka – lekka spłata?

Szybko, łatwo, bez formalności, z lekką spłatą – kogo nie kusi od czasu do czasu zaciągniecie pożyczki na przyjemności? Pieniądze z przyjemnością się pożycza, mając już z tyłu głowy realizację planów. A im bliżej termin spłaty, tym bardziej rośnie napięcie, a przyjemne uczucie pęka jak bańka mydlana. Szybko rozwijający się rynek pożyczek pozabankowych to nie tylko konkurencja dla banków, ale pokusa dla klientów. Obecnie o pożyczkę jest znacznie łatwiej niż kilka lat temu, nie ma konieczności opuszczania domu, ani nawet ruszania się z fotela. Po łatwo dostępne pożyczki sięgają chętnie ludzie młodzi, dla których internet, załatwianie spraw w taki sposób, jest czymś naturalnym. Osoby młode często mają też problem z otrzymaniem kredytu w banku, ze względu na czysty BIK, brak stałej umowy czy dochody otrzymywane z pracy za granicą.   Wśród klientów firm pozabankowych nie brakuje również osób w średnim wieku i seniorów. Ci drudzy najczęściej korzystają z pożyczek z obsługą domową bądź w placówce firmy, rzadziej przez internet.

Długi Polaków w wieku 18-25 to już pół mld zł

http://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/Sa-mlodzi%E2%80%A6-i-zadluzeni-po-uszy

W ciągu roku zadłużenie młodych Polaków wzrosło o 62%. Ludzie wkraczający w dorosłość mają zobowiązania w kwocie 535 mln zł, a średni dług to ok. 3,5 tys. zł. Najmłodsi w tej kategorii wiekowej mają do oddania milion złotych, ale już 22-latkowie 67 mln zł. Najwięcej bo 167 mln długów mają 25-latkowie.

Ciężki los dłużników w średnim wieku

Tempo zadłużania się Polaków w średnim wieku jest zawrotne. W ciągu tylko czterech lat wzrosło trzykrotnie. Pokazuje to jak bardzo osoby między 36 a 59 rokiem życia są uzależnione od życia na kredyt. Pożyczki najczęściej nie są brane na zaspokojenie podstawowych potrzeb czy nieprzewidzianych wydatków, ale kosztowne rzeczy, jak wspomniany na początku samochód, markowe ubrania czy egzotyczne podróże. Polacy w średnim wieku są zadłużeni na 28,5 mld zł. Rekordzista ma do oddania 45,3 mln zł. A wśród kobiet najbardziej zadłużona jest mieszkanka Mazowsza, jej długi wynoszą 10,1 mln zł.

Seniorzy pożyczają na życie

Z danych BIK wynika, że prawie co piąty kredytobiorca jest seniorem. Ich zadłużenie to ok. 3 mln zł. Osoby starsze, w odróżnieniu od młodych i osób w średnim wieku, biorą pożyczki na życie, leki, przejazdy do szpitali, wizyty u prywatnych lekarzy itd. Niektórzy zaciągają  też pożyczki dla bliskich, dzieci i wnuków.

Statystyczny dłużnik jest mężczyzną w każdej kategorii wiekowej

W każdej kategorii wiekowej to mężczyźni stanowią większość. To na ich barkach spoczywa ciężar utrzymania rodziny, dlatego oni najczęściej sięgają po kredyt bądź pożyczkę pozabankową. A młodzi mężczyźni, którzy nie mają rodziny, najczęściej wydają pieniądze z kredytów na drogie gadżety.

35% pożyczek do 1000 zł udzielanych jest przez firmy pozabankowe

Od lat liczba klientów instytucji pożyczkowych wzrasta. Choć w ostatnich miesiącach, po wprowadzeniu wolnych niedziel, Związek Firm Pożyczkowych odnotował spadek zapytań o pożyczkę w niedzielę niehandlową, w porównaniu z handlową, o 15%. Zauważalny także jest spadek zapytań w niedziele handlowe w porównaniu z pozostałymi dniami. Jedna trzecia wniosków składana jest za pomocą urządzeń mobilnych, poza miejscem zamieszkania. Najczęściej klient trafia w sklepie na okazję i składa wniosek o pożyczkę przez telefon. Zakaz handlu w niedzielę, to brak możliwości trafienia na okazję i wzięcia pożyczki, stąd ten spadek.

Klienci firm pozabankowych mieszkają w dużym bądź średnim mieście

Najczęściej są to osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych bądź pracujące dorywczo. Blisko co trzeci kredytobiorca jest po 40. roku życia. Mają oni o 59% wyższą zdolność kredytową od osób 18+. Ale to młodsi stanowią większą część klientów firm pozabankowych. Z danych BIK wynika, że 2/3 klientów biorących pożyczkę pozabankową nie starało się o kredyt w banku. A zatem zmieniło się podejście do pożyczek pozabankowych, jako koła ratunkowego, gdy bank odrzuca wniosek. Dla wielu klientów firm pozabankowych liczy się czas otrzymania pożyczki na konto.

Co 10. mieszkaniec małego miasta widnieje w KRD

Ze statystyk wynika, że najwięcej dłużników mieszka w miastach do 20 tys. mieszkańców. Co 10. mieszkaniec wpisany jest do KRD. Dla porównania, odsetek zadłużonych w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców wynosi 6%, a na wsiach 3%.

Przyczyny długów

Długi biorą się najczęściej z nieregulowania rat kredytów, niespłacania chwilówek, a także niepłacenia rachunków. I najczęściej w długi nie wpadają osoby biedne, ale te, które chcą żyć ponad stan. Kredyt pogania kredyt, aż w końcu dochodzi do sytuacji, w której zaciągnięte zobowiązania przekraczają dochody i zaczynają się poważne problemy.

Łatwy dostęp do pożyczek i chęć posiadania wszystkiego tu i teraz to pułapka, w którą niestety wpadają najczęściej osoby młode i w średnim wieku.

Szukasz więcej informacji w tematyce finansowej? Sprawdź bazę artykułów na portalu Financer Polska.

Źródła: https://financer.com/pl/ http://krd.pl/