Optymalizacja wyników wyszukiwania dla partnerów

8 April • SEO

Bez względu na to, jakiej sieci partnerskiej Państwo używacie, korzyści z Waszych reklam i linków zależą od liczby odwiedzających użytkowników. Dla większości partnerów jednym z głównych źródeł gości na stronie są wyszukiwarki internetowe, a poprzez odpowiednią konstrukcję prezentowanej zawartości, przyjazną systemom wyszukiwania, możecie Państwo znacząco zwiększyć swoje szanse na częstsze wyświetlanie na początku listy. Optymalizacja wyników wyszukiwania (search engine optimization) – w skrócie SEO jest coraz ważniejszym czynnikiem w Państwa biznesie. Znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania jeszcze nigdy nie było tak ważne, ponieważ w dzisiejszym świecie użytkownicy internetu rzadko kiedy zjeżdżają myszką w dół listy stron. Nie wynika to z lenistwa, lecz poprzez bardziej precyzyjne działanie wyszukiwarek, czas poszukiwania potrzebnych nam informacji znacznie się skrócił. W większości wypadków nie ma potrzeby przeglądania dalszych stron w wynikach wyszukiwania.

Swobodne poruszanie się w terminach z zakresu optymalizacji wyników wyszukiwania nie wymaga skomplikowanej wiedzy technicznej. Dzięki kilku prostym krokom możecie Państwo znacząco zwiększyć swoje szanse na pojawienie się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja wyników wyszukiwania to często proces stopniowy, gdzie modyfikacje i optymalizacja są łączone i dodawane do siebie w celu wywarcia pozytywnego wrażenia na użytkowniku, a zarazem ustawienia strony jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Takowa optymalizacja musi być dobrze dobrana, aby zmienić jak najmniej na stronie. Poniżej przedstawiamy osiem podstawowych czynników, które powinni Państwo przeanalizować i zmienić w razie potrzeby:

Tytuły
<tytuł> powinien być unikalny dla każdej strony. W wielu przypadkach nie jest to możliwe, bo strona może zawierać setki, a nawet tysiące podstron. Dlatego w miarę możliwości użyty tytuł powinien być niepowtarzalny i dokładny dla każdej strony.

Metatag <description>
Meta tag <description> to nieco dłuższe przedstawienie strony niż sam znacznik <tytuł>. Może to być kilka zdań, krótki tekst opisujący dokładniej Państwa stronę. Czasami Google może użyć takiego opisu bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, więc powinien być jak najbardziej “atrakcyjny”, co sprawi, że użytkownik wybierze waszą stronę.

Pliki i Foldery
Nie zapomnijcie zmienić nazw plików i folderów na zbliżone do tematyki strony, również struktura folderów powinna być jak najmniej skomplikowana. To sprawi, że wasz URL zostanie łatwo zrozumiany przez logikę skryptów indeksujących wyszukiwarki.

Mapa XML (XML Sitemap)
Stworzenie tzw. XML Sitemapi przekazanie jej do Google nie jest skomplikowane i nie wymaga szerszej wiedzy technologicznej. Jeśli prowadzicie Państwo blog WordPress, możecie do tego użyć specjalnie przeznaczonego plugin-u.

Obrazki
W momencie dodawania obrazków do strony macie możliwość użycia tzw. tekstu “alt”, tzn. pobieżnego opisu obrazka, który jest wyświetlany po skierowaniu na niego kursora. Ten tekst jest istotną informacją braną pod uwagę przez skrypty indeksujące wyszukiwarki. Pamiętajcie także, aby przechowywać obrazki w specjalnie przeznaczonym do tego folderze i nadać im odpowiednie nazwy (krótkie i zwięzłe).